Hotelowe gwiazdki – ostatnio ktoś zapytał mnie, na jakiej zasadzie są one w Polsce przyznawane. Czemu czasami w pokojach w 4* i 5* hotelach nie ma ekspresów do kawy? Czy w każdym 5* hotelu znajdziemy basen?

Aby odpowiedzieć na pytanie zawarte w tytule tego wpisu, trzeba wpierw wrócić do podstaw i zastanowić się kto przyznaje hotelom gwiazdki (dokonuje kategoryzacji) i na jakich zasadach. Podstawę formalną dla kategoryzacji danego obiektu stanowi rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy w sprawie obiektów hotelarskich i innych obiektów, w których są świadczone usługi hotelarskie (z dnia 19 sierpnia 2004 roku z późniejszymi zmianami), natomiast organem wydającym decyzję o zaszeregowaniu jest marszałek województwa, w którym zlokalizowany jest dany obiekt. W związku z tym, iż na blogu omawiam hotele 4-5*, poniżej przedstawię Wam wymagania dla tej kategorii obiektów.

Bachleda Luxury Hotel Kraków MGallery by Sofitel
Hotelowe gwiazdki - Bachleda Luxury Hotel MGallery by Sofitel
Bachleda Luxury Hotel Kraków MGallery by Sofitel
Hotelowe gwiazdki - Bachleda Luxury Hotel MGallery by Sofitel
Hotele 4*

Pokoje dwuosobowe muszą mieć powierzchnię przynajmniej 16 metrów kwadratowych (sam pokój bez łazienki, hallu), wyposażone winny być w klimatyzację, dostęp do Internetu, radia i telewizji, łóżka o wymiarach 90*200 cm lub 140*200 cm (podwójne), szafki nocne z lampkami, szafę, biurko, bagażnik na walizki, krzesło, fotele wypoczynkowe lub kanapę, lustro i wieszak. Dostępne powinno być przynajmniej jedno wolne gniazdko elektryczne przy biurku, telefon, materiały informacyjne o hotelu (także w języku angielskim), materiały piśmiennicze, minibar lub lodówka, zestaw do czyszczenia odzieży, obuwia i igielnik. Obowiązkowa jest także woda butelkowana oraz szklanki. W łazience dopuszczalna jest wanna lub prysznic, a wyposażenie obowiązkowe obejmuje umywalkę, wc, suszarkę do włosów, lustro i mydło. 

Przeczytaj przykładową recenzję hotelu 4* – Hotel Indigo Kraków – Old Town. 

Sofitel Warsaw Victoria Apartament Prezydencki
Hotelowe gwiazdki - Sofitel Warsaw Victoria
Sofitel Warsaw Victoria Apartament Opera
Hotelowe gwiazdki - Sofitel Warsaw Victoria
Hotele 5*

Pokoje muszą być większe niż w hotelu 4* – minimalna powierzchnia to 18 metrów kwadratowych, dodatkowo w wyposażeniu znaleźć musi się waga łazienkowa , szlafroki, sejf oraz telefon w łazience.

Przeczytaj przykładową recenzję hotelu 5* – Raffles Europejski Warsaw.

Hotele 4* i 5*

Wyposażone muszą być w awaryjne zasilanie (obiekty powyżej 150 pokoi), windy, podjazd z zadaszeniem, przynajmniej jeden apartament o powierzchni salonu minimum 25 metrów kwadratowych, sale konferencyjne i restauracje. Hotele powinny także oferować strzeżony parking lub garaż, bądź usługi odwozu/przywozu samochodu na taki parking, zapewnić sprzedaż gorących napojów i usługi bagażowe przez całą dobę. Jeśli chodzi o kosmetyki – powinny być one dostępne za opłatą lub bezpłatnie, a zmiana ręczników i pościeli  oraz sprzątanie dokonywane winno być codziennie. Hotele posiadać muszą przynajmniej dwie usługi z listy: basen, sauna, siłownia, solarium, inne usługi rekreacyjne. Pracownicy hotelu nosić powinni jednolity ubiór. 

Hotelowe gwiazdki – co z ekspresem do kawy?

Żadna ustawa nie wymaga od hotelu, aby w pokojach dostępne były zestawy do przygotowywania kawy i herbaty czy też ekspresy do kawy – hotele inwestują w takie wyposażenie, ze względu na przyjęte na rynku standardy (konkurencja) a także oczekiwania gości. Choćby w otwartym niedawno przez rodzinę Likusów Hotelu Warszawa, mimo jego 5* w pokojach nie znajdziemy nie tylko ekspresów do kawy, nie ma tam nawet zestawów do przygotowania ciepłych napojów. Jest to bodaj jedyny taki obiekt tej kategorii w Warszawie, który nie oferuje swoim gościom takiego wyposażenia. Oczywiście, zawsze można skorzystać z Room Service. 

Opłata za zaszeregowanie hotelu do odpowiedniej kategorii wynosi 1500 złotych (hotele 4-5*), pobierane jest także 10 złotych opłaty skarbowej. Odstępstwa od powyższych wymagań, możliwe są dla hoteli zlokalizowanych w obiektach zabytkowych.

Jeden komentarz

  1. Pingback:Bachleda Luxury Hotel Krakow MGallery by Sofitel - krakowskie Art Deco – Travel in Style

Możliwość komentowania została wyłączona.