W dobie postępującej degradacji środowiska naturalnego, Dzień Ziemi to niezwykle ważna data. To szczególny moment, w którym wszyscy powinniśmy zwrócić uwagę na problemy dotyczące przyrody i zastanowić się, w jaki sposób każdy z nas może przyczynić się do jej ocalenia. Na dachach hoteli, które od dekad wpisane są w panoramę centrum Warszawy (Sofitel Warszawa Victoria, Novotel Warszawa Centrum, Mercure Warszawa Grand, Mercure Warszawa Centrum) zasadzone zostały rośliny miododajne, niezbędne dla życia pszczół. Dzięki wspólnej akcji z Miss Earth Poland, te małe owady, którym tak wiele zawdzięczamy, będą mogły przetrwać w mieście, znajdując dla siebie pożywienie.

Dzień ziemi 2019
Dzień ziemi 2019
Dzień ziemi 2019
Dzień ziemi 2019

Dramatycznie zmniejszająca się populacja pszczół  jest problemem globalnym. Ich wyginięcie oznacza katastrofę całego ekosystemu. Bez ich zapylania nie będziemy mieli większości roślin, owoców, warzyw, a nawet kawy czy bawełny. W Polsce zagrożona wymarciem jest ponad połowa z żyjących u nas 470 gatunków pszczół.

Wg. ekspertów, od końca lat dziewięćdziesiątych drastycznie zmniejsza się liczba pszczelich rodzin, a na całym świecie pszczelarze obserwują tajemnicze i nagłe przypadki znikania pszczół z uli. Ich rola w ekosystemie jest nie do przecenienia – pszczoły zapylają 70% gatunków roślin, które gwarantują 90% pożywienia.

Dzień ziemi 2019
Dzień ziemi 2019
Dzień ziemi 2019
Dzień ziemi 2019

Do akcji edukacyjnej przyłączyły się gwiazdy, znane z zaangażowania w walkę o ochronę przyrody, m.in. Grażyna Wolszczak, Agnieszka Cegielska, Marzena Rogalska, Joanna Racewicz, Gabi Drzewiecka, Julia Kamińska, Joanna Moro, Marek Kaliszuk, Janja Lesar, Walerija Żurawlewa, ekolożka Areta Szpura, a także organizatorzy Miss Earth Poland – Francys Barraza Sudnicka i Łukasz Czarnecki.

Każdy z nas może zapewnić pszczołom dostęp do pokarmu wysiewając lub sadząc rośliny miododajne. Wystarczy nawet zwykła donica pełna kwiatów w przydomowym ogrodzie, na parapecie czy balkonie.

Tekst i zdjęcia: informacja prasowa Accor